E-FATURA NASIL DOĞRULANIR?

E-Fatura sisteminde E-Faturanın kağıt çıktısı, e-posta ile gönderilmesi, "Aslı Gibidir" yazılması vs. geçersizdir. Geçerli hali GİB üzerinden başarıyla geçmiş XML'idir. Faturanın (e-fatura sisteminde olmayanlar tarafından) sorgulanması ve GİB üzerinden geçip geçmediğinin kontrolü ancak fatura XML’i üzerinden yapılabilir. Bu işlemi yapabilmek için işletmelerden elektronik faturanın görüntüsünü değil, XML’ini almanız gerekir. Ayrıca bir web servis bulunmamaktadır.

http://www.efatura.gov.tr/anasayfa.html [^] adresinde yer alan bağlantıdan E-Fatura Görüntüleyici programını indirebilirsiniz. Programı kullanabilmeniz için bilgisayarınızda (Java 1.8 101 ve üstü sürümle çalışır) yüklü olmalıdır.

Programın kullanılışı şu şekildedir:

- İndirilen “EFaturaGoruntuleyici.jnlp” dosyasına tıklanarak E-Fatura görüntüleyici açılır.

- “Aç” düğmesine tıklanarak işletmeden alınan fatura XML’i açılır. (dosya uzantısı .zip değil, xml olmalıdır.)

- Fatura açıldıktan sonra “Sorgula” düğmesine basılır.

- Sorgulama sonucunda “İlgili fatura GİB sisteminden geçmiş ve alıcıya ulaştırılmıştır” yazıyorsa fatura GİB’den başarıyla geçmiştir. (Faturaya alıcı tarafından red cevabı verilmiş ya da harici yollarla faturaya itiraz edilmiş olabilir, bu bilgi E-Fatura Görüntüleyici ile görülememektedir.)

- Sorgulama sonucunda “İlgili fatura GİB sisteminden geçmemiş ve alıcıya ulaştırılmamıştır” yazıyorsa fatura GİB’den başarıyla geçmemiştir. (Faturaya e-fatura sistemi üzerinden hiç gönderilmemiş ya da gönderilmiş ancak hata aldığı için geçersiz hale düşmüş olabilir. Gönderici gönderdiği faturanın zarfının hata alıp almadığını kontrol etmelidir.) Bu durumda fatura geçersizdir.

Ancak E-Fatura Görüntüleyici'nin yeterli olmadığını düşündüğünüz durumlarda aşağıdaki bilgileri içeren bir sorunun forum sitemize sorulması halinde yönlendirileceksiniz.

- Gönderici vergi kimlik numarası (gerçek kişi için TC kimlik numarası)

- Alıcı vergi kimlik numarası (gerçek kişi için TC kimlik numarası)

- Faturanın zarf numarası(zarf ID)

- Faturanın fatura numarası

Yorum Gönderme

0 Yorumlar