Kredi kartına borç yapılandırması tüm borçluları kapsamıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kredi kartına borcunu ödemekte zorlananlara uygulanacak yapılandırma takipteki borçları içermiyor, başvuru yapılan kartlar artık kullandırılmıyor, kartı ilk veren bankaların onayı gerekiyor ve yapılandırma için birçok belge isteniyor.Bireysel kredi kartlarında 102,4 milyar liralık toplam borç var. Bunun 6,5 milyar lirası yani yüzde 5,7'si takipte olan krediler. Bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı geçtiğimiz yılın ekim ayı itibariyle 2 milyon 485 bin kişi oldu. Bu ilk 10 ayda takibe düşen kredi kartı borçlu sayısı ise 684 bin 360.

24 AYA KADAR YÜZDE 1,10 VE 60 AYA YÜZDE 1,20 FAİZLE İHTİYAÇ KREDİSİ

Kredi kartı sahipleri ödemesi gereken asgari miktarını ödeyemediği için kredi kartı borçları takibe düşüyor. Tablo böyleyken Ziraat Bankası'nın kredi kartı borçlusuna 24 aya kadar aylık yüzde 1,10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1,20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandırması önem kazandı.

Ziraat bankası ile başlayan kredi kartı borcu yapılandırmasına Vakıfbank da katıldı.

Ancak borç yapılandırmasında kampanya yapan bankalara gidenlerin bazıları elleri boş dönüyor. Aynı zamanda yapılandırma kapsamında birçok belge sunulması ve işlemlerin yapılması isteniyor. Gecikmiş borcun olmaması, tapu, iki imza gibi prosedürler süreci uzatıyor.

TAKİPTEKİ BORÇLARI İÇERMİYOR

Kredi kartına borç yapılandırması takipteki borçları içermiyor. Takipte borcu olup da bankaya başvuranlar geri çevriliyor.
BAŞVURU YAPILAN KARTLAR KULLANIMA KAPATILIYOR

Kredi kartının borcunu ödemek için başvuru yapanların o kartları artık kullanıma kapatılarak atıl duruma düşürülüyor.

KARTI İLK VEREN BANKADAN ONAY GEREK

Borcu yapılandırmak için gidilen Zirrat Bankası, sistemden direk kartı veren ilk banka ile temas kurmuyor, kart sahibine bir form veriyor ve verdiği form ile birlikte ilk bankasına göndererek bu evrağın çift imza ile doldurulmasını talep ediyor.

EK BELGELERE GEREK VAR

Kredi yapılandırmaları için bankaya başvuranlardan istenen belgeler zorlayıcı olabiliyor. Çalışılan yerin şirket sahibinin imza sirküsü de bunlardan biri. Kart sahibinin sağlayamayacağı ve temininde dışa bağımlı olduğu bu belge olanaktan yararlanılması önünde engel teşkil edebiliyor.

GELİRİ OLMAK ŞARTI

Kredi kartı borcunun yapılandırılması olanağından yararlanabilmek için taksitleri ödemek amacı ile çalışıyor ya da belirli bir gelire sahip olunduğunun kanıtlanması gerekiyor.

Tüm bu prosedürleri aşarak yapılandırmadan yararlananlar kendileri açısından önemli bir sorundan kurtulacaklar hem de ödemeler ülke ekonomisine bir girdi sağlayacak.

Kaynak: ekopara

Yorum Gönder

0 Yorumlar